MANTARIN YENİ BAŞKENTİ: AKÖREN

          Akören İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce Göksu Taşeli Havzası Kalkınma Projesi Kapsamında kurulan Mantar seraları ve KOP Bölge Kalkınma İdaresi Destaği ile KOP ile Göçe Karşı Bir Umut Projesi kapsamında faaliyete geçirilen depolama ve paketleme ünitesi ile Konya Kalkınma ve İşletme Kooperatifi açılış töreni çok sayıda davetlinin katılımı ile Akören’ de gerçekleşti.

          Düzenlenen programa Vali Cüneyit Orhan Toprak’ın eşi Funda Toprak, Akören Kaymakamı Yunus Emre Temel, KOP Kalkınma İdaresi Başkanı İhsan Bostancı,  Akören Belediye Başkanı İsmail Arslan, Çiftçi Grubu Başkanı Müzeyyen Çetinkaya, Akören İlçe Tarım ve Orman Müdürü Seyit Ali Damkacı ve çok sayıda davetli katıldı.

          Tarım ve Orman İl Müdürü Ali Ergin yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Göksu Taşeli Havzası Kalkınma Projesi, Konya ve Karaman illerinin kırsal dağlık alanlarında, yoksulluğu azaltmak amacıyla 2016 yılından itibaren uygulanmaya başlayan bir projedir. Proje Karaman ilinin Başyayla, Ermenek, Sarıveliler, Merkez ve Konya ilinin Ahırlı, Akören, Bozkır, Güneysınır, Hadim, Taşkent ve Yalıhüyük ilçelerini kapsamaktadır.Tarım ve Orman Bakanlığımız kırsal kalkınma çalışmalarına önem vermektedir. Bunlardan en önemli çalışmalarımız ulusal fondan yürüttüğümüz kırsal kalkınma destekleri, bunun yanında bölgesel kalkınma desteklerimiz verilmektedir. Projenin Bütçesi, 16,5 Milyon Avroluk kısmı Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) tarafından kredi olarak, 3,5 Milyon Avroluk kısmı Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti tarafından, 2,5 Milyon Avroluk kısmı yararlanıcı katkısı olmak üzere yaklaşık 22,5 Milyon Avrodur.2018 yılında 3 Hibe Programı uygulanmış ve bu programlarda, sebze seraları, malçlı damla sulamalı çilek yetiştiriciliği, yüksek sistem bağ kurulumları, çiftlik içi kurutma yapıları, mantar yetiştirme seraları ve elektrikli çit sistemleri desteklenmiştir. Akören İlçesinde sözleşme imzalayan 27 üreteci mantar serası hibesi alamaya hak kazanmış olup, 20 adet seranın kurulumu gerçekleştirilmiştir. Açılışını yapmakta olduğumuz projenin mantar seralarının önemli bir görüntüsü ve çıktısı hem bölgesel kalkınma kırsal kalkınma projesinin hem de uluslararası uyguladığımız bir projenin sinerjisi ile elde edilmiştir. Akörenin mantar ilçesi olma yolunda ilerliyor.” şeklinde konuştu.

           Akören İlçe Tarım ve Orman Müdürü Seyit Ali Damkacı ise, “Göksu Taşeli Havzası Kalkınma Projesi kapsamında yer alan bu hibe programında grup başvurularında yüzde 80,bireysel başvurularda ise yüzde70 oranında hibe desteği alarak kurdukları mantar seraların da üretime geçerek, tarım da yetiştiricilik ve üretim modelinde çeşitlilik sağlanmıştır. Üreticilerimizin Göksu Taşeli Havzası Kalkınma Projesi kapsamında sebze serası, mantar seralarının kurulumları yapılarak desteklendi. Göksu Taşeli Havzası Kalkınma Projesi kapsamında 2023 yılına kadar hibe başvuruları devam edecektir. Detaylı bilgi almak için İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne başvurabilirsiniz” dedi.

Adres

Hacılar Mahallesi Altan Tufan Caddesi No:575 Akören/KONYA

Telefon

5337441937 - 5336234949